Jak wybrać dobre wino?

Godne polecenia wino powinno cechować się nieprzeciętnymi walorami smakowymi. Musi być ono wybierane z należytą uwagą, a podczas tej czynności warto zwracać uwagę na kilka istotnych elementów.

Czy rodzaj butelki na wino ma znaczenie?

Rodzaj butelki, w której przechowywane jest wino nie wpływa na jego smak. Bardziej wklęsłe dno ułatwia gromadzenie osadu oraz zapobiega jego nalewaniu do kieliszka, ale nie zmienia walorów smakowych samego wina. Warto dodać, że tego rodzaju butelka jest cięższa i chętniej wybierana przez klientów.

Czy rodzaj korka ma znaczenie?

Rodzaj zamknięcia butelki na wino ma znaczenie w przypadku produktów dojrzewających i kolekcjonerskich. W pozostałych przypadkach rodzaj zamknięcia może być dowolny.

Czy dane umieszczone na etykiecie należy analizować?

Zdecydowanie tak. Tego rodzaju informacje są niezwykle ważne i dostarczają cennych informacji na temat pochodzenia wina, jego dystrybutora czy walorów smakowych. Etykieta powinna być staranie wykonana, a dane na niej zamieszczone muszą być pełne oraz czytelne.

Czy wiek wina ma znaczenie?

Większość produkowanych win przeznaczona jest do natychmiastowej konsumpcji. Zbiory w winnicach odbywają się corocznie i z tego powodu producenci win oferują wiele rodzajów młodych i rześkich win. Są one sprzedawane na bieżąco i ustępują miejsca kolejnym rocznikom. Dotyczy to przede wszystkim win białych, które nie potrzebują długiego dojrzewania dla wydobycia cennych walorów smakowych. Co ważne, w sprzedaży dostępnych jest coraz więcej czerwonych win, które również mogą być z powodzeniem konsumowane krótko po butelkowaniu.

Czy miejsce rozlewania wina ma znaczenie?

Tak. Warto zatem wybierać wino, które rozlewane jest jeszcze w winiarni, ponieważ transport w cysternach znacznie pogarsza jego walory smakowe.

Czy należy zwracać uwagę na zawartość alkoholu w trunku?

Przyjmuje się, że wina o większej zawartości alkoholu cechują się lepszymi walorami smakowymi.

Na jakie inne cechy wina należy zwracać uwagę?

Podczas wyboru oraz degustacji wina należy zwracać uwagę na kilka ważnych elementów. Istotna jest zatem barwa trunku, jak również jego klarowność i gęstość. Nie bez znaczenia jest również zawartość dwutlenku węgla oraz intensywność i złożoność aromatu. Oczywiście ważnym aspektem branym pod uwagę podczas wyboru konkretnego produktu jest jego smak. W tym wypadku rodzaj wybieranego wina zależy zwykle od indywidualnych upodobań konsumenta. W sprzedaży dostępne są różnorodne produkty, w tym szczególnie cenione wina włoskie, francuskie oraz portugalskie.