Kiedy warto zainwestować w etykiety laboratoryjne?”

Etykiety, szczególnie samoprzylepne, to bardzo przydatne i praktyczne rozwiązanie, pozwalające na umieszczenie na niej najważniejszych informacji dotyczących składu, zastosowania, stosowania odpowiednich środków ostrożności itd. Etykiety laboratoryjne są niezwykle przydatne przy identyfikacji poszczególnych probówek, co znacznie ułatwia nie tylko pracę, ale i zachowanie porządku w laboratoryjnej przestrzeni.

Praktyczne etykiety samoprzylepne

Najbardziej wygodne i praktyczne w zastosowaniu są etykiety samoprzylepne, które można w szybki i prosty sposób wydrukować, posiadając niewielkich rozmiarów drukarki etykiet. Są to profesjonalne urządzenia, które pozwalają na wydruk etykiet w różnych rozmiarów, co bez wątpienia ma duży wpływ na wygodę ich użytkowania. Wydruk dokonywany jest bardzo szybko, a sama etykieta gotowa do natychmiastowego umieszczenia na docelowej powierzchni. Zdecydowana większość drukarek do etykiet stosowanych w laboratoriach oferuje wydruk czarno – biały, zarówno w postaci kodu kreskowego jak i tekstu.

Etykiety w laboratoriach

Drukarki do etykiet to niezwykle przydatne urządzenia, które doskonale sprawdzą się w każdym laboratorium. Im bardziej wszechstronne urządzenie, tym lepiej, bowiem w specyficznych warunkach laboratoryjnych niezbędne jest zastosowanie różnorodnych etykiet. Zapotrzebowanie jest przede wszystkim na:
– etykiety przeznaczone do oznaczania fiolek kriogenicznych,
– etykiety przeznaczone do oznaczania różnego rodzaju naczyń i butelek,
– etykiety przeznaczone do oznaczania kaset na próbki tkankowe,
– etykiety przeznaczone do oznaczania płytek dołkowych,
– etykiety przeznaczone do oznaczania probówek, słomek i fiolek,
– etykiety przeznaczone do oznaczania szkiełek,
– etykiety przeznaczone do wykazywania śladów ingerencji na butelkach,
– etykiety przeznaczone do stosowania ogólnego oznakowania.
Ze względu na specyficzne warunki, jakie panują w laboratoriach, etykiety stosowane do oznaczania muszą być wysoce odporne na działanie skrajnych warunków tak, aby umieszczony na nich zadruk przez cały czas był czytelny. Etykiety laboratoryjne przede wszystkim muszą wykazywać odporność na:
– długotrwałe przechowywanie w zamrażarce,
– działanie gorącej wody,
– działanie ciekłego azotu,
– autoklawy.
Etykiety samoprzylepne posiadają różne rozmiary oraz różne formy, przez co ich precyzyjne umieszczenie na poszczególnych powierzchniach jest łatwiejsze, przy zachowaniu dużej czytelności samej etykiety. Ważne jest dostosowanie typu etykiety do rodzaju próbki, jaką ma opisywać.